Est Eng
 
     
Tervishoiuamet
 
Põhimäärus
Struktuur
Avalik teave
Osakondade põhimäärused ja ametijuhendid
Teabenõude elektroonilise esitamise vorm
Palgad
Ettekirjutused
Küsimused
Uudised
Eelarve ja täitmine
Täitmata ametikohad
Ettekanded
Dokumendiregister
Tööplaan ja täitmine
Väärtegude statistika
Jõustunud kohtulahendid
Ametnike haridus ja eriala
Seadusandlus (uuendatud mai 2007)
Dokumendid ja Abiinfo
Kasulikke viiteid
Kontakt
Vastuvõtuajad
Registrid
Tervishoiuameti valdkonnad
Riigilõivude tasumise ja tagastamise kord
 

Uudised

Kiirabile on jaanipäev kõige raskem aeg aastas

20.06.2003

Kiirabile on jaanipäev kõige raskem aeg aastas. Ka muul ajal põhjustab alkoholi pruukimine üsna suure protsendi väljakutsetest, aga jaanipäeval on lausa kaks kolmandikku abivajajaist viinavõtmise ohvrid.
 

Tallinnas on jaanipäeva ajal alati täiendavad brigaadid välja pandud, ütles Tallinna Kiirabi peaarst Raul Adlas. Kiirabi kutsutakse purjuspäi saadud traumade, mürgituste või pohmelli tõttu. Tavalisi väljakutseid on sel ajal üsna vähe.

Kiirabile teeb muret, et paljud suvilatesse või taludesse pidutsema sõitnud abi kutsujad ei oska öelda, kus nad täpselt asuvad. Adlas soovitab peole minejatel endale selgeks teha oma täpne asukoht, et vajadusel oskaks seda ka 112-le helistades kirjeldada.

Üks kiirabi jaanipäeva-aegne mure on purjuspäi suplejad. Sel aastal on vesi veel nii külm, et võib põhjustada lihaste krampitõmbumist, mis ei lase enam käsi-jalgu liigutada ja nii võib uljas supleja uppuda.

Adlas märkis, et kui tõesti ilma alkoholita peol toime ei tulda, võiks vähemalt ohtralt mittealkohoolseid jooke juurde juua.

Eelmise aasta jaanilaupäeval ja jaanipäeval hukkus purjus sõidukijuhtide põhjustatud avariides seitse noort inimest. Maanteeameti andmeil registreeriti Eestis mullu kokku 517 purjus juhtide põhjustatud liiklusõnnetust, milles hukkus 72 ja sai vigastada 803 inimest. Kümne aastaga on ebakainete roolikeerajate süül toimunud liiklusõnnetuste arv kasvanud 2,5 korda.

Alkoholimürgitusse sureb Eestis aastas umbes 300 inimest. Alkohoolikuks ei saada aga üleöö. Alustatakse ikka tavaliste peolaudade tagant, väiksemate koguste ja lahjemate jookidega. Alkoholi pruukimine levib järjest nooremate hulgas. Alles hiljuti oli ajakirjanduses juttu kooliekskursioonil purjutanud V klassi poistest.

Konjunktuuriinstituudi andmeil jõi iga eestimaalane eelmisel aastal ära 10.9 liitrit absoluutset alkoholi, kui arvestada joojaiks vaid täiskasvanud, tuli inimese kohta 13,1 liitrit.

Alkoholiga liialdajad on sagedased kiirabi vajavad ka muul ajal kui jaanipäeval. Tallinna Kiirabi andmeil moodustavad alkoholi tarvitamisega seotud väljakutsed 13 protsenti kõikidest kiirabi vajanud väljakutsetest. Kui taandada suhe täiskasvanud patsientide väljakutsetele, siis on peaaegu iga viies kiirabi täiskasvanud patsient Tallinnas purjus. Traumaga patsientidest on alkoholijoobe tunnustega iga kolmas.

 

Tervishoiuameti
avalike suhete nõunik
Siiri Rebane
6509 866